UCZACIA I EMOCJE

FAGO-unikalne pojecie uczuc

CZYM JEST FAGO?

FAGO-to unikalne pojęcie łączące WSPÓŁCZUCIE,SMUTEK i MIŁOŚĆ.Jest taką litościa odczuwana wobec osoby-znajdującej się w potrzebie.Taka osoba wzbudza w człowieku zatroskanie.Lecz jednocześnie silny lęk na myśl,że kiedyś taką osobę utracimy.

Uczucie to pojawia się w chwilach-kiedy nasza miłość do innego człowieka oraz poczucie,że ów człowiek nas potrzebuje.Staję się ona niespodziewanie tak bardzo przytłaczająca-a życie wydaje się tak niesamowicie kruche i ulotne.Przez do oczu napływają nam łzy.

TO PRZEJAW ŚWIADOMOŚCI

Ludzie,którzy bardziej odczuwaja FAGO są bardziej świadomi,że cierpienie jest zjawiskiem powrzechnym.Także jest oznaką dziarskiego optymizmu,z którego wynika,że ludzka aktywność-zwłaszcza przybierajaca postać troski o innych,może niwelowac jego niszczące uczucie.

Gdy czujemy Fago-jesteśmy świadomi iż poprostu nic nie jest wieczne-w tym zwłaszcza życie ludzkie.Wzrasta w nas strach o bliskich.Tym bardziej jeżeli coś złego się dzieje ukochanym osobą.

Wytwarza się w nas w pewnym sensie lęk.Czasem bardzo silny nie dość,że boli nas cierpienie danej osoby-to do tego przeżywamy strach o jego życie.Przyczym zdajemy sobie sprawę,że prędzej czy później ta osoba i tak umrze.Przeżywamy wszystko co jest z tym człowiekiem związane.

FAGO-CZUŁAM I CZUJĘ CAŁY CZAS

To uczucie nieodłącznie towarzyszy mi od najmłodszych lat.Zawsze się bałam o bliskich.Cierpialam bo oni cierpieli.I ten wieczny strach-że umra i nastąpi poprostu ich koniec.

Najsilniej odczuwalam to jak Damian zachorował na gruźlicę.I lekarze mówili,że to już koniec.Docieralo do mnie,że on umrze.Nastawialam się na to.Co dzień budziłam się z myślą-Czy on jeszcze żyje?Pomimo takiej świadomości zatroskanie i miłość wzięły górę.Postanowiłam,że bez walki się nie poddam.I nie ma,że umrze(przynajmniej w najblizszych latach-bo tsk czy siak-każdy umrze).Poczucie FAGO wzbudziło we mnie siłę-pomimo,że jest ono męczące psychicznie.

I bądźmy szczerzy-przydało się i to bardzo.Dalej to odczuwam,lecz dzięki temu-na ten moment ono oslablo.Gdyż walka w pewnym semsie zakończyła się sukcesem.Odczowam też to wobec innych osób.

Cytat:

,Ukryta poezja zawarta w rozumieniu emocji przez członków plemienia Ifalik,nigdzie nie uwidacznia się lepiej niż w pojęciu-FAGO’

CATHERINE LUTZ-antropolozka 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: